Elamus olümpiaadilt

Reedel, 10. aprillil, kogunesid vabariigi parimad gümnasistidest soome keele tundjad Tartusse, et üksteiselt Mikael Agricola nimelise soome keele olümpiaadi raames mõõtu võtta ja välja selgitada parimatest parimad. Oma muljeid sellest toredast kevadpäevast jagab võistlusel 8. koha saanud Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi abiturient Madis Kask.

Agricola-kilpailu koe alkaa
Foto: Anna Hukka

Tallinna koolide õpilastele algas päev bussisõiduga Tartusse. Buss väljus Solarise keskuse kõrvalt, kell 7.45. Meenub, et esimene tervitav käepigistus sai tehtud olümpiaadi hilisema võitja, Tallinna Ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilase, Tõnis Tammega, kelle kõrval oli mul teel Tartusse au istuda. Bussisõidu ajal läks aeg lausa lennates. Seda aega kasutasin nii teiste olümpiaadikaaslastega tutvumiseks kui ka eelnevalt kodus koostatud suulise osa õppimiseks teemal „Soomel on Eestis hea maine“.

Tartusse jõudsime igati plaanipäraselt. Kell 10.45 registreerisime ennast ametlikult Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudis olümpiaadile. Enne võistlust tegi Soome Instituudi programmijuht Juhani Koivuviita olümpiaadi avakõne, korrates üle selle ka juhendi.

Kell 11 algas olümpiaad videoülesandega, milles käsitletavaks teemaks oli Soome elektroonikatööstuse lipulaeva Nokia käekäik. Peale seda jätkus olümpiaad oma tavapärases vormis sisaldades nii lugemis-, kirjutamis-, kui ka grammatikaülesandeid. Samal ajal kutsuti võistlejaid ükshaaval kõrvalklassi oma ettevalmistatud kõnet esitama, millele järgnesid hindajate täpsustavad küsimused. Minul õnnestus ära käia kohe esimesena. Kõne esitamine oli vägagi ladus, kuid tundsin, et küsimustele vastamisele jäi natukene sõnavarast vajaka.

Olümpiaadi kirjalik osa lõppes kell kaks, millele järgnes rikkalik lõuna Werneri kohvikus. Kõht heast ja paremast täis söödetud, läksime tagasi filosoofia instituuti. Oma ettekanded tegid nii Tallinna Ülikooli kui ka Tartu Ülikooli magistrandid, tutvustades oma kooli õppimisvõimalusi. Väikese elevuse loomiseks oli neil ette valmistatud ka mäng, kus pidi kuulmise järgi täitma soome keelse laulu sõnade lünkteksti.

Kell kolm läksime tutvuma Tartu linnaga. Tartu Ülikooli soome keele ja kultuuri lektor Juha-Matti Aronen tuvustas meile kultuuriprogrammi raames nii Tartu linna ajalugu kui ka tähtsamaid vaatamisväärsusi. Mõistagi toimus kogu vestlus vaid soome keeles.

Agricola-kilpailu JuhaniFoto: Kadri Kaljurand

Peale ühist ringkäiku koguneti Tampere Majja, kus tehti pidulikul tseremoonial teatavaks olümpiaadi tulemused, millele järgnes ühispildi tegemine ning oli võimalus ka midagi külluslikult suupistelaualt põske pista. Päev lõppes bussisõiduga tagasi pealinna.

Agricola-kilpailu jännitys tiivistyyFoto: Kadri Kaljurand

Seda kevadpäeva jäävad veel pikaks ajaks meenutama soojad inimesed nii olümpiaadi korraldajate, kui ka kaasvõistlejate poolelt. Samas oli see suurepäraseks võimaluseks panna ennast soome keele tundmise alaselt proovile ja, miks mitte just see kogemus ei või avada uusi uksi ka tuleviku vaates. Toredaid keeleelamusi!

Madis Kask

Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi abiturient

Agricola-kilpailu yhteiskuvaFoto: Kadri Kaljurand