Soome keele päev Tallinna Lilleküla Gümnaasiumis

Meie koolis tähistati soome keele päeva seekord 5. veebruaril, Soome rahvusluuletaja J. L. Runebergi sünnipäeval.  12. klassi tüdrukud alustasid juba hommikul köögis Runebergi koogikeste küpsetamisega ning poisid müüsid/jagasid neid vahetundidel. Huvitavaid ja lõbusaid tegevusi oli mitmeid, aga päev kulmineerus neljanda tunni ajal toimunud klasside soomekeelsete etteastetega.

Üritust viisid läbi kaks väga aktiivset ja humoorikat abiturienti, Madis Kask ja Marek Siinvert, kes suhtlesid publikuga, heitsid nalja ning tõstsid rahva tuju. Alustuseks vaadati esitlust, mis tutvustas Runebergi elu ja loomingut.

1Ülevaade Runebergi elust ja loomingust. Foto: Merit Ausmeel.

Kui žürii oli oma istekohad sisse võtnud, võis soome keele päeva oodatuim osa alata. Saal hakkas kihelema, kui õhtujuhtide kätte jõudis paber esinemisjärjekorraga.
Kõigepealt tulid lavale kümnendad klassid. Ehkki 10.r klass läks esimesena lavale, tegid nad tubli töö ning rahvas võttis nende laulu „Boom kah“ soojalt vastu.

210.r Robin „Boom kah“. Foto: Merit Ausmeel.

Teisena hüppas lavale 10.b, kelle riietus meenutas vene keele päeva playbox’i . Kandes uhkelt peas nokamütse ning Adidase kolme triipu külgedel, vallutasid nad lava oma energiaga.

310.b Team Slavos „Slaavinkyykky“. Foto: Merit Ausmeel.

Peale sellist energiapommi astusid lavale 11.h klassi õpilased, arglikult ja vaikse sammuga. Kuid kas saab võrrelda räpilaulu ja rahvalaulu omavahel? Esitades ära Fröbelin Palikati laulu „Leijonan metsästys“ tõestas publik oma aplausiga, et ka humanitaarid võivad laval helgelt särada.

411.h Fröbelin Palikat „Leijonan metsästys“. Foto: Merit Ausmeel.

Neljandaks oli järjekorras 11.l klass, kes hämmastas teisi oma keelt sõlmiva laulu pealkirjaga „Tytöt tykkää“ .  Nemad olid ainsad, kelle taustamuusikal ei olnud üldse sõnu. Karaoke saatel olid tüdrukute hääled helged ja ilusad ning poisid tegid kätekõverdustest sõltumata samuti hea töö.

511.l Tea „Tytöt tykkää“ Foto: Merit Ausmeel.

Soome keele päev liikus edasi viienda etteastega, lavale astus kantri-hingeline 12.h/l klass. Kaks head lauljat justkui jutustasid publikule lugu, mida kehastasid laval olevad tantsijad. Kava oli väga läbimõeldud ning originaalne.

612.hl Stig „Puumaa mä metsästän“. Foto: Merit Ausmeel.

Oligi aeg käes viimaseks esituseks 12.r klassi poolt, kuid kedagi ei tulnud lavale ning publik muutus ärevaks. Selle asemel lasti aga laest alla ekraan ning 12.r klassi etteaste oli hoopiski enda tehtud muusikavideo laulule „Mä ajan koko yön“. Videos kihutati autodega mööda Tallinnat ning oli tõeliselt näha, et video valmimise ajal ei võtnud poisid filmimist kohustusliku koormana, vaid nautisid hoopis selle igat sekundit.

712.r Stig „Mä ajan koko yön“. Foto: Merit Ausmeel.

Esinemistega jõuti ühele poole ning žürii lahkus oma laua tagant, et arutada, kellest saab soome keele päeva staar. Ürituse läbiviijad ei lasknud publikul oodata igavuses ning mõeldi  välja paar kaasahaaravat tegevust.
Korraldati viktoriin, millest pidi osa võtma igast klassist üks esindaja. Ekraanil näidati erinevaid soome kuulsusi või Soomes olevaid populaarseid kohti ning kõige kiirem pidi tõstma käe, kui teadis, mida kujutati pildil.

8Mitte kõik klassid ei võtnud osa viktoriinist.. Foto: Merit Ausmeel.

Pärast pingelist äraarvamist korraldati tegevus, millest igaüks saalis pidi osa võtma. Kõik kamandati üles ning pandi käima laul „Sutsisatsi“, kus pidi ekraanil olevat tantsu järele tegema.

9„Pöidla-tants“  tõi igaühele naeratuse näole. Foto: Merit Ausmeel.

10Parim tantsija oli õp Madean Altsoo. Foto: Merit Ausmeel.

Saali naasesid žüriiliikmed tulemustega, ning keegi ei osanud ära arvata, milline kõikidest suurepärastest etteastetest oli siiski parim.

Iga klass oli omamoodi ainulaadne ning nii saidki kõik oma individuaalse eriauhinna tiitli (parim solist, parim liikumine, parim teostus jne) koos šokolaadidega.

Kõlasid valjud hüüded, kui teatati, et võitjateks on 10.b klass!

11Võitjad tulemas auhinna järele. Foto: Merit Ausmeel.

Võitjatel paluti uuesti esitada võidukava ning seekord kostis laul tagumiste ridadeni välja.

12Žüriil polnud vaid parimad kohad majas, vaid ka midagi magusat põske pista. Foto: Merit Ausmeel.

See soome keele päev jääb meile kõigile pikaks ajaks meelde ning loodame, et see traditsioon jätkub meie koolis ikka ja jälle.

Vaata kõiki esitusi SIIT.

Tapaamme seuraavalla kerralla!

Darja 11.h

Rauno 11.h